פורטל משתלות גינות וצמחים

ריהוט לגינה

ריהוט לגינה

בתכנון ועיצוב הגינה הביתית נדמה שבחירת ריהוט לגינה היא בין השלבים האחרונים שנתייחס אליהם. אולם כיום הריהוט תופס מקום דומיננטי ומומלץ להביאו בחשבון כבר בשלב התכנון, שֶׁכֵּן הוא מושפע משיקולים אחרים בעיצוב הגינה ומשפיע עליהם. 
ריהוט לגינה הוא תחום הולך ומתפתח מתוך התפיסה כי הגינה מהווה נדבך מרכזי בבית, ולא אחת נחשבת למֵעֵין סלון חיצוני. האקלים הישראלי מְזַמֵּן ימים נעימים רבּים שבהם אפשר לָשֶׁבֶת בגינה וליהנות ממנה, ובעלי בתים משקיעים בעיצוב גינותיהם כאילו היו חדר נוסף בבית, גם בהיבט הריהוט. היעד כיום הוא שיפור איכות החיים, ההנאה וניצול מלוא הפוטנציאל של הגינה הביתית ובהתאם תחום הריהוט מתחדש, מתפתח ומשתכלל. ריהוט גן מבקש לתת מענה פונקציונלי ועיצובי כאחד, והשמיים הם הגבול מבחינת סגנונות העיצוב הקיימים, המבחר המוצע וההשקעה הכספית.

מגוון סגנונות ומגוון חומרים 

בעבר ריהוט גן היה בעיקר שולחן פלסטיק וסביבו כמה כיסאות פלסטיק. כיום מדובר בתחום עיצובי שלם המשיק לריהוט פְּנִים הבית בהיקפו ובמבחר שהוא מציע. פינות ישיבה לגן מעוצבות כיום במגוון סגנונות: קלאסי, מודרני או כפרי אותנטי, ועשויות ממגוון חומרים: מפשוטים יותר כמו פלסטיק וראטן ועד יוקרתיים דוגמת עץ ואלומיניום. החומרים עמידים בפני בלאי ושחיקה ומותאמים למזג האוויר הישראלי אשר מתאפיין בקרינת שמש רבּה ובטמפרטורות גבוהות יחסית. 
רבּים מבעלי הבתים מבקשים שהגינה תהיה המשך ישיר של הבית, ותתאים לסגנון העיצוב של הבית כולו כמו גם לסגנון הריהוט בו ולגווניו. 

מה כולל ריהוט לגינה?

מערכות ישיבה לגינה מתוכננות כיום לפי מודל הסלון הביתי, שולחן אירוח וסביבו ספות ישיבה, כיסאות נוחים או כורסה מרופדת. ישנן מערכות ישיבה פינתיות בסגנון 3+2, כמו בסלון הבית. בגינה עם ילדים אפשר להציב שולחן קק"ל תחת שמשייה אשר יכול לְשַׁמֵּשׁ לשעות של פנאי והנאה בגינה, לימוד והכנת עבודות יצירה. נוסף על כך ובהתאם לתכנון הייעוד של הגינה ישנן גינות שבהן מוקצה מקום גם לארון אחסון, ספסל דקורטיבי, נדנדה ומגלשה לטף או ארגז אחסון (של צעצועים למשל). בבתים המרבים לארח מותקנת פינת בישול בגינה, לרבות מתקן גריל, כיור וכדומה. 

שיקולים וטיפים בתכנון ריהוט לגינה 

•    חשיבה על הריהוט לגינה כבר בשלב התכנון המקדמי – כחלק מתכנון הגינה וחלוקתה לאזורים ייעודיים יש להביא בחשבון גם את הריהוט. על בעלי הבית להחליט מה יהיו יעדיה העיקריים של הגינה – אירוח, גן ירק וכו', ובהתאם לכך לתכנן את הריהוט: פינת ישיבה, פינת בישול ופינת אכילה למארחים; פינת זוּלָה עם פּוּפִים וכורסאות נוחות למבקשים ללמוד ולקרוא בגינה וכדומה. 
•    גודל הגינה – חשוב שהריהוט לא יחסום חלק ניכר מהגינה, ויאפשר מַעֲבָר של אור, אוויר ואנרגיה. יש להתחשב גם בהקצאת מקום לערסל, מכשיר גריל ועוד.
•    אזורי אור וצל, הצללה – ישפיעו על מיקום מערכת הישיבה בגינה, יבטיחו הנאה ממנה לאורך מרבית ימות השנה ושמירה עליה מבלאי ודהיית צבע במשך שנים רבות.
•    התפיסה העיצובית של הבית – מתוך ראיית הגינה כחדר חיצוני המשלים את הבית ומהווה לו המשך מומלץ לבחור בסגנון ריהוט שהוא קו ישיר לסגנון הסלון הביתי, מבחינת העיצוב  והגוונים, ו/או מתאים לתפיסה העיצובית הכוללת של הבית.
•    נוֹחוּת ופרקטיוּת – פרט לנראוּת החיצונית חשוב לבחור במערכת ישיבה נוחה ומזמינה שעשויה מחומרים עמידים ומאפשרת תחזוקה קלה. אם יש בבית ילדים קטנים או בעלי חיים מומלץ שלא לרכוש ריהוט גן יוקרתי אלא מערכת ישיבה המיוצרת מחומרים כביסים. 
•    תקציב – ישפיע אף הוא על בחירת ריהוט הגינה, ויש לתכנן אותו מראש במסגרת הקצאת התקציב לסעיפים השונים בעיצוב הגינה. 

 

מאי 14