פורטל משתלות גינות וצמחים

טיפול נכון בגינה

טיפול נכון בגינה

הגשמתם משאלת לב והקמתם גינה ביתית – שיהיה בשעה טובה, מהנה ומוצלחת! פרק ההמשך של החלום הוא בדרך כלל הרצון לטפל לבד בגינתכם, לגנן ולתחזק אותה בכוחות עצמכם. כל זה טוב ויפה, אך האם אתם מודעים לכל מה שכרוך בכך? טיפול מיטבי בגינה כך שתישמר פורחת ומוריקה ועציה יישאו פרי, הוא מלאכה אינטנסיבית, אשר דורשת הקדשת זמן לצד יֶדַע ומקצוֹעיוּת. לכן, גם אם ברשותכם כלי גינון איכותיים, רקע והיכרות עם צמחים ומוטיבציה רבּה, ראוי שתפקידוּ את מלאכת הגינון בידי גנן מקצועי אשר למד את התחום, רכש בו ניסיון ועוסק בו דרך קֶבַע. איש מקצוע בתחום הגינון יספק לכם את המענה הנדרש באופן שוטף, יעניק לגינה את כל מה שדרוש לה ויטפח אותה כך שתוכלו ליהנות ממנה ללא דאגות. 

כיצד לבחור את הגנן המתאים? 

כשם שהשקעתם זמן ומאמץ בתכנון ועיצוב מקדים של גינתכם, בבחירת הצמחייה והעצים הנכונים למאפייני הגינה שלכם ובהתאמת מערכת ההשקייה לצורכי הגינה, כך בעת קבלת החלטה על הגנן שיתחזק את גינתכם יש להביא בחשבון שיקולים שונים.

ראשית, יש לעמוד על צורכי הגינון הנדרשים – ישנן גינות שמצויות בשלבי ההתחלה, ומצריכות עבודה מהיסוד לרבות עיצוב, הקמה ובחירה של עצים וצמחייה; ישנן גינות הזקוקות לשיקום לאחר שהוזנחו או שנגרמו להן נזקים עקב תחזוקה בלתי מתאימה – במקרה זה נדרשים ייעוץ והכוונה מקצועיים, וישנן גינות שהטיפול השוטף בהן מצריך דישון עונתי, גיזום עצים וכיסוח הדשא. 

לאחר מיפוי הצרכים עבור גינתכם יש לבחור גנן אשר יוכל להעניק לכם מענה מדויק ומקצועי לצרכים אלה. את הגנן תוכלו לבחור על בסיס המלצה של בני משפחה, מכרים או שכנים או לאחר התרשמות ממנו בפגישת היכרות שתערכו. חשוב לבחור גנן אשר למד לימודי אדריכלות נוף וגננוּת בקורסים שונים או במסגרת לימודים לתואר אקדמי, בעל יֶדַע באגרונומיה ובוטניקה. לא פחות חשוב מכך, מומלץ להתקשר עם גנן בעל ניסיון עשיר והיכרות עם מגוון סוגי גינות וצמחייה, אשר יוכל לספֵּק לכם מענה מקיף בהתייחס להיבטים שונים כמו האקלים בגינה, אור וצל, התאמת מערכת השקייה יעילה כדי לחסוך במים, דישון מתאים ועוד. 

נקודה נוספת שכדאי לתת עליה את הדעת היא הקפדה על כך שהגנן יציע לכם תוכנית עבודה מסודרת, לפי שלבי טיפול בגינה ו/או לפי עונות השנה. גנן אשר עומד בלוחות זמנים ויהיה זמין עבורכם גם לקריאה מיידית במידת הצורך כדי לטפל בתקלה במערכת ההשקיה, מחלה של צמחים, מזיקים שהגיעו בהפתעה וכדומה. 

בין אם מדובר בגנן פרטי או גנן המועסק על-ידי חֶבְרָה, כדאי לחתום עימו על חוזה עבודה מסודר אשר מפרט את תוכנית הטיפול בגינה, סוג העבודה שיתבצע, הצמחים שיירכשו ועוד. כמו כן חשוב שהחוזה יסדיר את תנאי ההעסקה של הגנן ויקבע אחריות על הטיפול. 
הקמה של גינה, טיפול נכון בה ותחזוקה שוטפת אינם דבר של מה בכך. עבודה עם גנן מקצועי היא אחת מדרישות היסוד אשר יבטיחו לכם גינה מושקית ומושקעת, מלבלבת ופורחת לאורך זמן!

אוג 28